Magdalena Wiśniewska Post-biological World
supervisor:
prof. Adam Romaniuk
Academy of Fine Arts in Katowice
Faculty of Art
Faculty of Art
biography
born in 1989 in Gryfice
Education:
2011-2017
-
The Academy of Fine Arts in Katowice, Graphic Art, Faculty of Art
master degree
2008-2010
-
Poznań University of Economics and Business, International Economics, Faculty of International Business and Economics
undergraduate education
Exibitions:
-
1st International Higher Education Institution for Art studies Student Drawing Triennial, Katowice, 2014
-
10th Students Graphic Art Biennial, Arsenał Gallery, Poznań, 2017
-
2nd International Higher Education Institution for Art studies Student Drawing Triennial, Katowice, 2017
-
Ist New Avant-garde Art Review, Szyb Wilson Gallery, Katowice, 2017
-
Disabledindividual painting exibition, Pojedyncza Gallery, Katowice, 2017
-
Grand Prix Eibisch 2017, Napiórkowska Gallery, Warszawa, 2017
Cykl grafik cyfrowych Świat post-biologiczny obejmuje 6 tryptyków, wykonanych metodą druku solwentowego. Główne kwestie, poruszane w mojej twórczości, skupiają się na newralgicznych zagadnieniach nauki i postępu technologicznego. Zgadzam się z założeniem enaktywizmu, który utożsamia działanie z poznaniem. W związku z tym – cały swój wysiłek włożyłam w pracę twórczą, by lepiej wniknąć w strukturę współczesnych fenomenów.
Każda praca nawiązuje do konkretnego zagadnienia. Poruszam te tematy, które są istotne we współczesnym dyskursie rozważającym ,,czym jest życie
w ogóle?”. Moje grafiki nie są odpowiedzią, stanowią raczej pretekst do zastanowienia się nad tą obecnie prymarną kwestią w świecie post-humanistyki.
Kompozycja graficzna oparta jest na siatce brył. Grafika cyfrowa bazuje głównie na siatkach, rastrach, filtrach. Tym samym chciałam podkreślić ważność wybranego medium dla powstania prac. Dodatkową warstwę graficzną tworzy tekst w języku angielskim, nazywanym współczesnym lingua franca. Pozostawione czyste aple w kolorze tła, tworzące pola figur to przestrzeń noosfery, która jest rezultatem ludzkich myśli, formowanych przez najnowsze technologie. Zapraszam odbiorcę do ulokowania swoich myśli w tej właśnie sferze - zawarte w niej intuicje wybiegać będą w przyszłość. Warto przywołać pracę Roya Ascotta – Parametr IV
z 1967 roku – odnoszącą się do elementów rzeczywistości. ,,To, co niematerialne uzupełnia miejsca, w których brakuje materii. Zatem w rzeczywistości nie ma wolnej przestrzeni”.
Myślę, że prawdziwym problemem współczesnego świata nie jest postęp technologiczny, jako taki, lecz zachwianie proporcji w szybkości zachodzących przemian.