Klaudia Opoka Well, come
promotor:
dr Wojciech Sobczyk
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Instytut Grafiki i Wzornictwa
Instytut Grafiki i Wzornictwa
biografia
ur. w 1995 w Krakowie.
Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN.
Dyplom wykonała w pracowni litografii pod opieką dr Wojciecha Sobczyka. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce i za granicą. Skupia się na zjawiskach społecznych i kulturowych oraz na dynamice zachodzacej między sztuką a nauką. W swoich pracach manewruje pomiędzy technikami klasycznymi a współczesną technologią, materiałami found footage oraz sztuką performatywną w przestrzeni publicznej.
autokomentarz
Moją pracą dyplomową była instalacja reaktywna "Well, come" składająca się z tkanin, na których odbite były twarze osób reprezentantów różnych kultur. Portrety, które wykonałam ukazywały ludzi zaangażowanych w działalność na rzecz Praw Człowieka, prawa do edukacji, praw kobiet. Matryce użyte w procesie twórczym niszczyłam, tworząc potencjalnie nowe rys, maskując cechy dzięki którym można było je rozpoznać.
Materiały wywieszone zostały na sznurkach między kolumnami przestrzeni wystawienniczej tworząc swoisty tunel, a widzowie przechodząc przez bramkę fotorezystora uruchamiali pokaz audiowizualny. Żarówki podświetlające dotychczas prace od dołu gasły, uruchamiała się wytwornica dymu a po kilku sekundach czerwone lasery umieszczone przy pomocy pianki modelarskiej w miejscu oczy poszczególnych odbitek zapalały się w przypadkowej kolejności. Następnie włączały się świetlówki i widz mógł dostrzec twarze osób na odbitkach.
Wystawienie mojego dyplomu miało miejsce w kompleksie Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie. Ze względu na charakter projektu zależało mi na przestrzeni nieużywanej i odrzuconej przez społeczeństwo, która przy odpowiednim nakładzie pracy i środków zyskała popularność i stała się użyteczna dla mieszkańców. Projekt wciąż ma charakter otwarty i umożliwia zszycie materiałów, tak by w przyszłości powstał z niego odmienny obiekt. Założeniem mojej instalacji było wprowadzenie widza w tłum nieznanych (na pierwszy rzut oka być może nawet przerażających) postaci, wyciągnięcie go z dotychczasowej sfery komfortu oraz zbadanie, jaki potencjał ma "obcy" a także jaki jest nasz stosunek do niego.