Anna Jarota Raj Utracony
promotor:
prof. ASP Dariusz Kaca
Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi
Wydział Grafiki i Malarstwa
Wydział Grafiki i Malarstwa
biografia
09.2017 Obrona pracy licencjackiej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
09.2016 – 12.2016 Kurs projektowania graficznego na Nottingham Trent University, Anglia
04.2016 – 06.2016 Kurs grafiki “Life Drawing and Printmaking”, West Yorkshire Print Workshop, Mirfield,West Yorkshire, Anglia
01.2015 Wystawa połączona ze sprzedażą grafik “Under the bed”, Cupola Gallery, Sheffield, Anglia
2011 – 2014 Studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
06.2013 – 07.2013 Wystawa zbiorowa „Stąd jesteśmy”, Galeria „Resursa”, Żyrardów (katalog)
2013 Wystawa algrafii, Koło Naukowe Eksperymentarium, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi
2011 Wystawa poplenerowa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Łeba (katalog)
„Raj utracony” - inspiracja poematem John'a Miltona. Cykl linorytów.
Praca zrealizowana pod opieką dr hab. Dariusza Kacy.
Inspiracją dla stworzonej przeze mnie serii linorytów był fragment poematu napisanego przez Johna Miltona „Raj utracony”. Zbiór prac stanowi 7 kolorowych grafik w technice druku wypukłego, w formacie 97x61,6 cm wykonanych techniką linorytu na bibule japońskiej Kizuki Kozo White (43g/m). Do wykonania swoich grafik wykorzystałam w sumie 32 matryce: 7 matryc głównych w formacie 50x70 cm oraz 25 matryc dodatkowych, stosowanych jako poddruki lub matryce do nadania koloru. Kolor w moich grafikach również ma znaczenie. Zastosowałam: czerń, jako kolor główny, wyjściowy; żółty irys określający boską moc; błękit pruski określający moc szatańską oraz kolory wspomagające. Odkąd pamiętam skupiałam się na drugim człowieku, obserwowałam i analizowałam jego zachowania. Patrząc na ludzi w tramwaju, metrze, kolejce zastanawiałam się kim są, jakie mają życie, jakie są ich troski, czy częściej płaczą czy się śmieją, jakich wyborów dokonują, czy bliżej im do światła czy do ciemności. Fascynowała mnie zawiłość ludzkiej natury. Osobiście zawsze miałam poukładany system wartości, z wyraźną granicą oddzielającą dobro od zła, uczynków jedynie słusznych od tych niewłaściwych. Świat wyborów czarno-białych. Gdziekolwiek nie spojrzałam, patrzyłam na świat obrazami, układałam w głowie kolejne kolaże, niekończące się historie ludzkiej zależności od Boga. Mojej zależności i poszukiwań Boga poprzez osobiste doświadczenie. Człowiek jest polem walki między siłami dobra i zła, zakleszczony między Bogiem, który nie zrobi nic, a Szatanem, który zrobi wszystko by pozyskać naszą duszę. Będąc w matni tej wojny, wiedziony na pokuszenie każdego dnia, największym wyzwaniem jest dla nas pogodzenie przeciwności, i zrozumienie, że wszystko co istnieje, jest współzależne. Mówiąc o Bogu nie możemy określać kim on jest, a jedynie kim na pewno nie jest a szukając Boga, którego próbujemy definiować, zapominamy, że najłatwiej odnaleźć go w drugim człowieku.
Bunt (Rebellion I, II, III), Upadły (Fallen), Wędrówka (Ramble I, II) i Rozgrywka (Strife) - o tym opowiadają moje prace:
Bunt Lucyfera i Aniołów przeciwko Bogu oraz ich Upadek. Ciekawość Adama i Ewy, przeciwstawienie się Bogu i nasz Upadek. Wędrówka Szatana po Piekle i dotarcie do jego Granic. Rozgrywka - ostateczna walka między Dobrem a Złem toczy się w duszy i umyśle człowieka. Domem Szatana jest umysł ludzki, siedzibą Boga jest dusza człowieka. Wydarzenia, które stały się udziałem pierwszych ludzi, rozgrywają się na nowo w każdym z nas. Jesteśmy polem bitwy, ostatecznej rozgrywki, wiedzieni na pokuszenie każdego dnia i to od nas, od naszych wyborów zależy, kto wygra. Czy wobec tego los człowieka jest już przesądzony?