Aleksandra Kosior Zapis stanu ulotnego

promotor: prof. dr hab. Piotr Szurek
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej

biografia

 ur.1993 r.

 W 2019 roku ukończyła grafikę warsztatową i obroniła dyplom magisterski w pracowni wklęsłodruku prof. dr hab. Piotra Szurka, na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Jako środek wyrazu artystycznego wykorzystuję głównie techniki metalowe, w szczególności akwafortę. Tworzę narrację i materię graficzną poprzez wykorzystanie prostego gestu i znaku. W mojej twórczości istotna jest ekspresja oraz emocjonalność, ulotne zdarzenia, które są notowane i utrwalane na powierzchni metalowej matrycy.

Tematyka moich prac jest najczęściej osobista, dotycząca tożsamości, stanów wewnętrznych.

Brała udział w 1 wystawie indywidualnej i 6 wystawach zbiorowych.

autokomentarz

Cykl grafik jest próbą zapisu na matrycy przeżyć i emocji. Istotny jest każdy ulotny gest, którego ślad zostaje utrwalony na powierzchni metalowej blachy. Następnie proces ten zostaje utrwalony poprzez wytrawienie blachy w kwasie. Niektóre z prac zostały wykonane w sposób, w którym jasny jest moment zakończenia procesu - pewne przeżycia zostały doświadczone i ich etap jest zakończony, inne zaś są w ciągłym procesie trwania.

Nawarstwianie doświadczeń umożliwia wielokrotne trawienie oraz dopisywanie przeżyć.

Prace pomimo założenia tworzenia w jeden konkretny sposób z gestem, który wydaje się być powielony - jest on jednak za każdym razem w pewien sposób zróżnicowany.

Technika akwaforty pozwoliła na tworzenie śladów, którym następnie można było utrwalić poprzez wytrawienie w różnym natężeniu w kwasie. Prace oglądane z odległości jawią się jako całościowe materie; z bliska natomiast widoczny jest każdy jeden szczegół - gest, który został wyrażany poprzez proces trwania każdej z emocji, każdego przeżycia.