Aleksander Czekaj Samotność

promotor: prof. Piotr Smolnicki
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wydział Grafiki

biografia

(ur. 1994 r.) - dyplom w pracowni Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
Główny obszar działań: grafika, fotografia i malarstwo. Cechy prac: silna struktura materii oraz fakturowość.

Tematy:
socjologiczno-społeczne, wewnętrzne doznania i stany emocjonalne.

Wystawy: indywidualne (5), zbiorowe (17).
Stypendium dla najlepszych studentów uczelni artystycznych w Polsce MKiDN - 2018 /
Coming Out – Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - 2019

autokomentarz

Żyjemy pośród ludzi, codziennie mijamy ich, spędzamy czas w tych samych miejscach, wspólnie podróżujemy, często w tym samym celu. Niejednokrotnie jesteśmy nie tylko obserwatorami tłumu, ale również jego częścią. Mijamy ludzi, lecz widzimy jedynie sylwetki, czasem jakiś detal przykuje naszą uwagę. Społeczeństwa rozrastają się, żyjemy w coraz większych skupiskach, a komunikacja między ludźmi stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak wyniki obserwacji dotyczących samotności mówią, że jedna na cztery badane osoby czuje się samotna i nie ma z kim porozmawiać na ważne tematy (1) . Zatem co wpływa na powszechne poczucie samotności? Jaką rolę w naszym życiu odgrywa jakość relacji?
W swojej pracy chciałem pokazać dwa światy, z którymi zderzamy się na co dzień. Z jednej strony tłum (szumiącą masę ludzi), którego jesteśmy uczestnikami, z drugiej wewnętrzny świat każdego człowieka, do którego docierają jedynie wybiórcze bodźce z zewnątrz, który jest skupionym na sobie obserwatorem tłumu.

 


(1) J.S. Crouse, The Loneliness of American Society, „The American Spectator” 2014, https://spectator.org/the-loneliness-of-americansociety/ [dostęp 17.06.2019].

 

zdjęcia: Aleksandra Owczarek